ACRL

College & Research Libraries News

ACRE Nominees for Offices 1967/68

Vice President (President-Elect)

David Kaser, Joint University Libraries, Nashville.

Arthur M. McAnally, University of Oklahoma Libraries, Norman.

College Libraries Section

Vice Chairman (Chairman-Elect)

Evan Ira Farber, Earlham College, Richmond, Ind.

E. J. Josey, Academic and Research Library Bureau, New York State Library, Albany.

Secretary

Jean P. Black, Portland State College, Portland, Ore.

Sister M. Claudia, Marygrove College, Detroit.

Junior College Libraries Section

Vice Chairman and Chairman-Elect

Lynn D. Barlett, Oakland Community College, Bloomfield Hills, Mich.

Mrs. Eleanor G. Eyman, North Campus Library Services, Miami-Dade Junior College, Miami.

Secretary

Mrs. Mattie Howard, Lee College, Baytown, Tex.

Mrs. Ruth E. Riggs, Middlesex County College, Edison, N.J.

Rare Books Section

Vice Chairman and Chairman-Elect

J. M. Edelstein, University Research Library, University of California, Los Angeles.

Marjorie G. Wynne, Beinecke Rare Books and Manuscript Library, Yale University, New Haven, Conn.

Secretary

Mrs. Amelia K. Buckley, Keeneland Association, Lexington, Ky.

Howell J. Heaney, Rare Book Department, Free Library of Philadelphia.

Subject Specialists Section

Vice Chairman and Chairman-Elect

Thomas D. Gillies, Linda Hall Library, Kansas City, Mo.

Frank C. Shirk, Virginia Polytechnic Institute Library, Blacksburg.

Secretary (1967/70)

A Ruth Breen, New York State College of Agriculture, Cornell University, Ithaca.

Mrs. Lois Fern, United States Information Agency, Washington, D.C.

Agriculture and Biological Sciences Subsection

Vice Chairman and Chairman-Elect

Louise Darling, Biomedical Library, Center for Health Sciences, University of California, Los Angeles.

Kenneth E. Toombs, University of Southwestern Louisiana, Lafayette.

Secretary

Mrs. Blanche L. Oliver!, Program Coordination Services, National Agricultural Library, Washington, D.C.

Wanda C. Pringle, University of Arkansas, Fayetteville.

Art Subsection

Vice Chairman and Chairman-Elect

Mrs. Florence DaLuiso, Harriman Library, Art and Music, State University of New York at Buffalo.

Herbert G. Scherer, University of Minnesota, Minneapolis.

Secretary (1967169)

Nancy L. Johanson, Minneapolis Public Library.

David Opatow, Free Library of Philadelphia.

Law and Political Sciences Subsection

Vice Chairman and Chairman-Elect

Morris L. Cohen, Biddle Law Library, University of Pennsylvania, Philadelphia.

Gerritt E. Fielstra, Photographic Service, New York Public Library.

Secretary (1967/70)

Hugh Montgomery, University of Massachusetts, Amherst.

John White, Gift and Exchange Section, New York State Library, Albany.

Member-at-Large

Joseph E. Hansbery, Reference Department, New York Public Library.

Robert R. McClarren, Indiana State Library, Indianapolis.

Slavic and East European Subsection

Vice Chairman and Chairman-Elect

Oleg Kudryk, Indiana University Libraries, Bloomington

Dmytro Shtohryn, University of Illinois Libraries, Urbana.

Member-at-Large

Dale L. Barker, University of Georgia, Athens.

Peter A. Goy, City College of the City University of New York.

University Libraries Section

Vice Chairman and Chairman-Elect

Warren J. Haas, University of Pennsylvania, Philadelphia.

G. F. Shepherd, Jr., Cornell University Libraries, Ithaca. ■ ■

Copyright © American Library Association

Article Views (Last 12 Months)

No data available

Contact ACRL for article usage statistics from 2010-April 2017.

Article Views (By Year/Month)

2021
January: 0
February: 3
March: 2
April: 3
May: 0
June: 4
2020
January: 2
February: 2
March: 6
April: 1
May: 1
June: 0
July: 2
August: 4
September: 2
October: 1
November: 1
December: 5
2019
January: 0
February: 0
March: 0
April: 0
May: 0
June: 0
July: 0
August: 7
September: 2
October: 3
November: 6
December: 1